Добре дошли в моя блог!

Убедена съм, че всяко дете е миниатюрна енциклопедия – с всички нюанси на емоциите, откровеността, любопитството и със своята индивидуална житейска философия …нужно е само ние “големите”, да я прелистим и да се поучим от ежедневните уроци, които малките ни дават.

Няма по-добър съветник за гледане на дете от самото дете!

събота, 4 юни 2011 г.

Алергията при децата

Алергичните реакции при децата са в резултата на два фактора:
1.индивидуално предразположение на детето
2.алергени – вещества дразнители, които предизвикват алергията
Предразположението към алергичните реакции се унаследява. Това предразположение не е фатално, ако липсва съответния алерген, реакция не се развива.
Освен наследственото предразположение има и придобито. То се прявява, когато детето се излага на определен алерген продължително време.
Алергените, могат да бъдат от животински, разсителен, бактериален, химичен и друг произход.
Алергените от животински произход са храни и животински прахове, които имат силно алергично свойство. Ето списък на хранителните продути, които могат да предизвикат алергична реакция:
1.мляко, извара, сирене, кашкавал и други млечни продукти. Млякото предизвиква алергична реакция при децата от 3 до 4 годишна възрас, като с възрастта алергичната реакция намалява. Суровото мляко има по-силни алергични свойства от вареното. Деца които проявяват алергия към прясното мляко могат да проявят и алергия къЦм кравето масло.
2.яйца: алергията може да се прояви само към белтъка или жълтъка на яйцето. Най честите алергии са към белтъка на яйцето, които има силно изразени алергични свойства. Ето защо когато се захранва на кърмачетата се дава жълтък в количества ¼ жълтък през ден. Следи се дали има няма някакви реакции, обриви и др.
3.Месото – свинско, телешко, агнешко, птиче, колбаси, риба. Най силна алергична реакция може да предизвиа свинското, за това е добре да се избягва в ранна детска възраст.
4.Перата от птици, пухът от кокошки, патици и други с които се пълнят възглавниците съшо може да предизвикат алергични реакции.


Алергени от растителен произход
1.Тичинковият прах предизвиква алергии на дихателната система. Във връзка с това през пролетните месеци често се наблюдават алергични реакции като хрема, възпаление на очите, бронхит, бронхиална астма.
2.Ароматът на някои цветя, парфюми, също може да предизвика алергии на дихателната система
3.Плодове като ягоди, малини, праскови, портокали, орехи също могат да предизвикат алергии при някои деца, изразяващи се в обриви по кожата. Тези реакции се срещат при деца до 5 годишна възраст. Ако детето прояви алергична реакция към някой плод, да се избягват.
4.Шоколада дава алергична реакция с обрив по кожата.
Някои лекарствени средства също имат алергични прояви. За да се предпазят децата от медикаментозна алергия, трябва да знаете следнто: Да не се дават лекарства без лекарско предписание; След поемане на лекарствения продукт да се следи как се понася от детето.
Микробите също могат да са източници на алергии. Поради намалените съпротивителни сили децата често боледуват от ангини, възпаление на ушите, синуити. Бактериалните алергични реакции могат да протекат в някои случаи с кожни реакции, могат да засегнат ставите, дихателните органи: алергична хрема, алергичен бронхит и дори бронхиална астма.



Лекуват се, но с много упоритост и на първо място откриване на алергена.
Ако алергенът е от домашен прах, пух, мухъл, косми от животни те трябва да се отстранят. Ако детето е алергично, независимо от какъв вид алергия, у дома не трябва да се отглеждат домашни животни.
Дете което страда от алергия на дихателната система, не трябва да спи на пухена възглавница. Ако детето е чувствително към домашен прах е добре да се отстранят всички повърхности върху които попада прах. Добре е да премахнете възглавниците от пух, завивки от вълна, плюшени дрехи, завеси, всичко което задържа прах.
Отстраняването на алергените в атмосферата е почти невъзможно, за това и борбата с тях е по трудна.
Отстраняването на алергиите към дадена храна е лесно, просто спрете да предлагате на детето този вид храна за около 3-4 месеца. Ако след този период чувствителността на детето не изчезне, сменете с друга. Ако това са храни без които детето не може, като мляко, сирене, яйца, месо е необходимо да се консултирате с лекар.
За да се определи от коя храна детето прави алергична реакция е добре предполагаемия алерген да се изключи за 4-7 дни. След подобрение на алергията към 10 ден, храната за която се предполага, че е предизвикала алергията се дава отново. Ако тя е предизвикала алергията, болестната картина се повтаря.
Проникването на алергените през лигавицата на храносмилателната система е много сложен процес. То се благоприятства от различни моменти: прекаран възпалителен процес в тънките черва, предварителна обработка на храната, бързината на храненето, по голямото количество приета храна, особено когато се употребяват подправки, които усилват всмукването и.


Хроничните ангини, синуити, трета сливица, кариозни зъби, които често лежат в основата на алергията при някои деца, трябва да бъдат лекувани, а при неповлияване да бъдат отстранени.
Методите за намаляване на алергичната реактивност у детето са разнообразни. С тях се цели да се намали чувствителността на детето към алергена или да се намали общата чувствителност към многообразните алергени в природата. Лечението се провежда под формата на инжекции или вземане на алергена по специални схеми установени от лекар, или общи укрепващи средства: климатолечение, балнеолечение, правилен хигиенен и хранителен режим.
Лечението на острата фаза изисква прилагането на антиалергични средства. До идването на лекаря, успокойте детето, дайте му сокове и течности. При лекарското посещение обяснете от колко време е алергичната реакция, има ли други членове на семейството с алергия. Това ще помогне на лекаря да определи тежестта на алергичната реакция, а от там нейното по краткотрайно или по продължително лечние.

Източник: beberoni

0 коментара:

Публикуване на коментар

Share & Enjoy

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More