Въпросът ми е доколко е необходим и полезен?
Но може би експертите от здравното и образователното министерство смятат, че колкото по-тежки са раниците на децата, толкова те повече се заздравяват, тъй като раниците от година на година стават все по-тежки и по-тежки.
И ако трябва пак да се обърна към бабешките спомени – спомням си, че навремето ние по предмет имахме учебник + най-много 2 тетрадки (една за работа в клас и друга за домашна работа). И наистина преписвахме условието на задачата в тетрадката и след това я решавахме, което е спестено на днешните ученици. Те вземат учебната тетрадка и попълват празните квадратчета и с това домашното е написано. Но ако питате мен, по-трудно се научават да пишат красиво и четливо, както и от малки се учат на откровен мързел.
Какво е положението? В малките класове от 1-ви до 3-ти клас по всеки предмет имат задължително поне по един учебник, учебна тетрадка (обикновено са по 3 броя, но за щастие не ги носят всички накуп), добавяме и още най-малко две тетрадки за писане.
Правилото е раницата да не тежи повече от 15% от теглото на детето.
Което значи, че ако детето тежи 25 кг, то раницата не бива да е по-тежка от 3.75 кг.
Не знам дали има съвестен ученик (1-7 клас), който да се похвали, че носи по-лека раница.
И не знам дали след тази констатация трябва да прехвърлим линк към бодибилдинг или директно към статистиката за гръбначни изкривявания в ранна детска възраст.
И не знам дали след тази констатация трябва да прехвърлим линк към бодибилдинг или директно към статистиката за гръбначни изкривявания в ранна детска възраст.
Знам, че всеки се спасява мълчешката и поединично – родителите, които имат як гръб мъкнат раниците на децата си, другите, които имат коли ги возят до училището, но докога в тази страна, дори за елементарни неща няма да търсим правата си, а всеки ще се спасява поединично?
Но със сигурност най-масовият ученически спорт – носене на раници – ще бъде с много тежки здравословни последствия за цялата нация.
Източник: Az-jenata.
0 коментара:
Публикуване на коментар